Kablo TV

16 Kasım 2011 42 Yazar: netbil

Kablo TV

Kablolu TV

Kablo TV

Kablo TV ile televizyon hizmeti farklı bir boyut kazandı. Eskiden kurulan hava antenleri ile çoğu eski Türk filimelerin de bile güldürü konusu olmuştur ve yaşı bu vakte yetişenler bu tür manzaraları hatırlıyorlardır. Hatta çoğumuzun gözünün önünde hemen canlanıvermiştir. İşte bu hava antenlerinden sonra çanak ile uydu sistemleri ön plana çıkmıştır. Çanak üzerinde tv yayın sistemleri hayatımıza çok kolaylıklar sağlamıştır. Mesela karıncalı görüntüler bitmiştir. Ayrıca dijital görüntü sistemi ile çözünürlük olarak daha yüksek bir görüntü sistemi kullanmaya başladık. Ama bu çanak sistemininde dezavantajları da yok değil. 

Çanak sistemlerinde kurulum mâlesef biraz problem. Ayrıca görüntü kirliliği gibi dış etkenleri var. Çanak kurulum aşamasında sağlam bir şekilde yapılmadıysa sürekli yayınlarda takılmalar gibi şikayetler ile karşılaşıyoruz. Kar yağdı mı veya sisli, bulutlu havalarda hepimiz aynı sıkıntıları yaşamışızdır. Çanak sistemlerinde ayrıca Kablo TV‘ deki gibi tek kumandalı sistemi kullanamıyoruz. Mesela uydu sistemlerinde bir receiver dediğimiz dijital çözücü kullanmak zorundayız. Dijital cihazında bir kumandası ile evde kumanda kalabalığı ile karşılaşabiliyoruz ( aslında şimdi çoğu dijital platform tek kumanda aile hem tv hemde receiverı kumanda edebilecek sistemler kurmuşlar).

Kablo  TV gibi sistemlerinde elbette avantajları kadar dezavantajları da var. Avantajlarını saymak gerekirse :

 • En başta görüntü kirliliği dediğim kötü görüntüyü ortadan kaldırıyor.
 • Tek TV kumandası ile ek bir cihaz gerektirmeden Televizyon kullanmaya imkan tanıyor.
 • Çoğu müşterinin beğenisini kazanmış ve sınıflara ayrılmış şekilde yayın hizmeti veriyor.
 • Kötü hava şartların da  yayınlarını hala kaliteli bir şekilde izlemenize imkan tanıyor.
 • Dağlık arazilerde, kablo altyapısı ile sinyal her yere eşit ve kalite bir şekilde ulaştığı için bozuk görüntülerle karşılaşmıyorsunuz.
 • Kablo TV altyapısının iki yönlü çalışabilmesi ve fiber optik altyapı ile desteklenmesi ile dijital yayınlarla daha kaliteli yani Yüksek Çözünürlükte HD yayınlar izlenebiliyor.
 • Yine fiber optik alt yapı ile gerçek geniş bant internet yani UYDUNET kullanabiliyorsunuz.
 • Telefon hattına gerek olmadan internete bağlanmak ta müşterilerin cebini yakmadan sanal dünyaya girmelerine kolaylık sağlamış oluyor.

Yukarı da saydıklarımız kablo tv sisteminin avantajları idi.

Kablo TV sisteminin dezavantajlarına gelecek olursak:

 •  Kablo TV alt yapısı malesef pahalı olduğu için her yerde hizmet verilemiyor ve herkes bu hizmete eşit ve adil bir şekilde alamıyor.
 • Sadece Kablo TV, analog bir yayın olduğu için kendi frekans değerlerinden daha yüksek bir değerler karıştığı zaman yayın kalitesi bozuluyor ve şebekede gürültü dediğimiz parazit frekanslar meydana geliyor. Bu da görüntüleriniz bozulmasına ve kalitesiz bir yayın izlemenize neden oluyor. Dijital sistemlerde ki gibi dışarıdan gelecek olan  yüksek frekanslı gibi etkenler kablotv deki analog sinyali malesef bozuyor.
 • Kablo TV, şebekenin olduğu şehirlerde hizmeti anlaşmış olduğu taşeronlar aracılığı ile yaptırdığı için, bazı müşteriler tarafından hoş karşılanmayacak durumlar oluşabiliyor. Kurulumlar gecikebiliyor.
 • Kablo TV şebekesinin çok ufak bir kısmında hala internet yani Uydunet verilemiyor.

Beniz sayabileceğim avantajları veya dezavantajları bunlar. Sizinde aklınıza gelen bu tür fikirleri yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız, kurumlara veya kişilere hakaret olmadığı müddetçe yayınlanacaktır. 

Son olarak Kablo TV hizmeti ile alacabileceğiniz Uydunet, Teledünya gibi hizmetler hakkında diğer yazılarımızdan bilgi edinebilirsiniz. Uydunet Kampanyalarını ve Teledünya Kampanyalarını inceleyebilir ve aralarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Tabi ki Kablo TV alt yapısı bulunduğunuz meskende varsa. 🙁

Uydunet = Kablo TV hatttında ki gerçek internet

Teledünya = Dijital Kablo TV ve Yüksek Çözünürlüklü HD Yayın.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Saygılarımla…

Türksat | Kablo TV | Uydunet | Teledünya