Kablo TV

NİÇİN KABLO TV

Hava kanalı vasıtasıyla yayın yapılan TV ve Radyo kanallarının hızla çoğalması az olan frekans paylaşımını imkansız hale getirmekte olduğunu bir önceki yazımız da belirtmiştik (Bknz. Kablo tv tanımı ), yayıncılık açısından hoş olmayan frekans karışmalarına yol açarak bozuk görüntüye neden olmaktaydı. Çeşitli yayın yapan istasyonların değişik merkezlerden yaptıkları yayınlarda tüm kanalları temiz ve kaliteli olarak tek bir antenle izleyebilmek imkansız hale gekmişti. Çevreye verilen görüntü kirliliği de karşımıza problem olarak sorun oluşturmaktadır.

Ve bu arada Kablo TV, çok sayıda yerli ve yabancı televizyon yayınını ve radyo istasyonunu tek bir kablo ile meskenlerimize, iş yerlerimize getirerek hem iletişim ağının temel sistemini oluşturdu hem de gelecekte bu sistem üzerinden yapacağımız sınırsız interaktif hizmetlerinin öncüsü olma yolunda büyük bir adım attı.

Kablo TV şebekesi aracılığıyla, şehirlere göre değişiklik göstermekle beraber, yerli ve yabancı ortalama 50 TV kanalı ve 15’i geçgin FM radyo frekansı himet etmektedir.

Çok Yakın bir zamanda Kablo TV şebekesi ile, analog TV kanalları ile beraber 120’i geçkin sayısal TV kanalı ile 50’e yakın radyo kanalının iletilmesi, Sayısal radyo, Pay TV, Teleteks, eğitim programları, tele alışveriş gibi interaktif hizmetlerin verilmesi mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.