Kablolu TV Hizmetinin Geliştirilmesi

04 Ekim 2011 1 Yazar: netbil

CMTS Sistemler

Kablolu TV Hizmetinin Tarihi

Çoğu ülkelerde ki büyük kentlerde, televizyon yayın hizmeti problemleri, içinden çıkılamaz hale geldi. Öyle ki CATTV (Cable Tv) sistemlerinin abone sayıları hızlı bir yükselişe geçti. Özellikle, bir çok gökdelen binası gibi çok yüksek katlı binaların varolduğu A.B.D.’de durum böyle bir hal aldı. Bir çok yayın veren televizyon kanalı vardı. Bununla birlikte, bölgesel ilgili, çeşitli müzik ve eğitim hizmeti gibi belirli kesimlere özel olarak hazırlanmış program setlerini yayınlayan radyo ve televizyon kanallarına duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artış gösteriyordu.

Bölge televizyon merkezi, bölgesel yayın kanallarını bir merkez anten üzerinden toplayabilir, bu kanallar ve diğer özel çeşitli olarak hazırlanmış radyo ve televizyon kanallarını yayınlayabilir.

Buraya kadar belirttiğimiz hizmetler, yüksek geniş bantlı koaksiyel kablolarla çeşitli dağıtım merkezlerine bağlanırlar. Buradan daha küçük bant genişliğine sahip koaksiyel kablolarla abonelerin meskenlerine bağlantı sağlanır.

Günümüzde ki hızlı teknolojik gelişmeler, bu tür sistemlerin interaktif olmasına yol açmıştır. Bu sistemlerde hizmet alan aboneler herhangi bir anda ana dağıtım merkezine bir data (sinyal) göndererek mevcut kanallar arasından istedikleri sayıda kanalı seçme hakkı vardır. Ayrıca, belirli sayıda çekici özelliğe sahip seçilmiş programlar için etkileşimli kullanım özelliği eklenebilir. Böylece, yalnızca belirli bir ücret karşılığı izlenen kanallar, isterinse bazı abonelere özel olarak sunulabilir.

Bakır telden veya koaksiyel kablodan daha yüksek trafik genişliğine ve düşük sinyal zayıflamalarına sahip fiber optik kablolar, etkileşimli kablo televizyon hizmetlerinin daha geniş alanlara yayılmalarını sağlayacaktır ve daha kaliteli hizmet sunulabilecektir.

Kablo TV sistemleri, her ülkede farklı bir gelişme göstermiştir. Özellikle, 2010 yılında TV izleyici nüfusunun sadece yarısının kablolu TV’ ye sahip olacağının tahmin edildiği Almanya’da, bu gelişme yeterli hıza ulaşmıştır.